Zdrowiej w EMDR

 

Zdrowiej w EMDR!

Gdy jadę pociągiem często otwieram okno i robię zdjęcia. Nie czekam na odpowiednią chwilę i nie myślę o celu w jakim je robię – tak sobie pstrykam – „jak leci”.  Szybki ruch gałek ocznych pobudza do działania mózg emocjonalny. Zmieniają się emocje i „emocjonalny mózg” oczyszcza się i harmonizuje z „mózgiem nowym”. W nowoczesnej terapii „sprzeżenie” pracy mózgu i serca nazwano  koherencją. 

Jak rozpoznać poziom własnej emocjonalnej inteligencji ?

Wtedy, gdy rozpoznajemy bez trudu:

 Swój stan emocjonalny i innych ludzi. Umiemy analizować własne emocje i innych ludzi. Sterujemy własnymi emocjami i innych ludzi.

Więcej w książce „Zdrowiej! Pokonaj lęk, stres i depresję” Dr.David Servan-Schreiber

Gdy przeczytałem w książce „Zdrowiej! o metodzie EMDR, poszukałem w internecie adres mailowy placówki zajmującej się taką terapią i napisałem  liścik:
Oto fragment: „Otwarty jestem na eksperymenty w EMDR. Byłem kaskaderem w filmach przez 20 lat, a ponad 40 lat jestem instruktorem ratownictwa i nurkowania.”
Dlaczego to zrobiłem? Otóz pomyślałem, że uprawiając takie zawody przez tyle lat musiałem w sobie, a dokładniej w mózgu emocjonalnym, zgromadzić całą masę urazów i lęków i jako „doświadczalny królik” mógłbym przyczynić się do pogłębienia naukowej wiedzy o traumie. I oczywiście sam zmienić osobowość. Na jaką? Nie mam pojęcia…

Niestety, do tej pory nie mam odpowiedzi na mój liścik. Wziąłem więc „problem” w swoje ręce i na początek zrobiłem kilkanaście fotek, które wg mnie mogłyby wprowadzić moje gałki oczne w potrzebny ruch. (taki jak podczas fazy snu na jawie). Proszę uwierzyć (bez dowodów naukowych), że to co się działo w moim umyśle – kiedy jednocześnie patrzyłem na zmieniające się szybko  fotki i wspominałem sobie urazy i lęki z przeszłości – było „przezabawne”. Nigdy w życiu nie było mi tak „fajnie”. Wspomnienie całego ciągu sytuacji w których „trzęsły mi się nogi” przeszły w sekwencje obrazów w których królował śmiech i rozbawienie. Wspomnę tu tylko, że siedziałem w ciepłym pomieszczeniu: z oddali słyszałem miłą muzyczkę, na stole stała filiżanka kawy i obok coś mocniejszego, cos „na ząb” i nie było nikogo z domowników… oprócz kota. Czy mogło być tak, że to kot był tym terapeutą prowadzacym sesję? Nie mam pojęcia. Ale czułem, że Ktoś nim był…

Polecam terapie EMDR. Weź dwa głębokie oddechy, wyobraź sobie miejsce w którym byłaś/byłeś szcęśliwa/szczęśliwy i czytaj z rozbawieniem, a potem przejdz do czynu: 

Urazy i lęki z przeszłości – trauma. Można powiedzieć, że trauma „blokuje się” w systemie nerwowym (mózg emocjonalny). Wywołana – jest przeżywana jako „tu i teraz”, powodujac od nowa silne emocje i cierpienie. Wysoki poziom emocji nie pozwala na wykorzystanie dotychczasowych umiejętności radzenia sobie.
Jak mozna sobie poradzić?

Wykorzystuje się ruch gałek ocznych (lub inne obustronne stymulacje zmysłowe) w taki sposób, który stymuluje układ nerwowy. Stymulacja wpływa na wyregulowanie struktur odpowiedzialnych za wzbudzanie silnych emocji m. in. ciała migdałowatego. Dzięki temu pozwala na poddanie wspomnień spokojnej refleksji. Można powiedzieć, że odblokowuje możliwość korzystania z naturalnych umiejętności radzenia sobie.
Co dzieje się na kolejnych sesjach u przeszkolonego terapeuty?

Zbiera on wywiad dotyczący traumatycznego wydarzenia jak i historii klienta (m.in. stworzy mapę trudnych wydarzeń),
Buduje umiejętności radzenia sobie z przeżywaniem silnych emocji (np. poprzez Instalowanie bezpiecznego miejsca).
Wybiera wraz z klientem konkretne Cele do terapii.
Przeprowadza proces Desensytyzacji (tzn. wyregulowania silnych emocji),
Przeprowadza proces Restrukturyzacji (tzn. spokojnej oceny wydarzenia z perspektywy czasu)
Podsumuje wynik całego procesu, tak aby mieć pewność, że zakończył się on sukcesem.

Podstawowym i najważniejszym warunkiem terapii, którą nazwano EMDR, jest poczucie bezpieczeństwa w kontakcie z terapeutą.

Typowa sesja przebiega następująco:

Na początku klient wraz z terapeutą wybierają przykre wspomnienie nad którym mogliby rozpocząć pracę,
następnie wspólnie wyszukują jego najważniejsze elementy tj. obraz i negatywna myśl, która mu towarzyszy, emocje i odczucia jakie wywołuje w ciele,zastanawiają się także jaka pozytywna myśl, mogłaby towarzyszyć wspomnieniu „tu i teraz” (kiedy zagrożenie dawno już minęło),

Następnie terapeuta przeprowadza proces desensytyzacji za pomocą obustronnej stymulacji (w zależności od preferencji klienta wykorzystuje np. ruchy gałek ocznych, delikatne postukiwanie, dźwięki ). Desensytyzacja ma na celu wyregulowanie emocji. W tej fazie najczęściej obraz samego wspomnienia zmienia się, a także przypominają się wydarzenia, które predysponowały do rozwinięcia PTSD. Każdy taki ciąg skojarzeń najczęściej kończy się pozytywnym obrazem, bądź poczuciem ulgi. Klient w każdej chwili ma możliwość przerwania procesu, za pomocą wcześniej ustalonego z terapeutą znaku (tj. podniesienie ręki).

W fazie desensytyzacji ważne jest, aby informować terapeutę o zmianach jakie towarzyszą przetwarzaniu wspomnienia. Zdarza się, że pewien obraz „blokuje się” w trakcie spotkania i wtedy potrzebne jest zastosowanie innej techniki terapeutycznej (np. poznawczo-behawioralnej). Nie należy także zapominać o wykonywaniu głębokich wdechów po zakończeniu każdej ze stymulacji. Taki zabieg również ma na celu wyciszenie emocji.

Kiedy desensytyzacja zakończy się sukcesem (tzn. traumatyczne wydarzenie nie wywołuje już silnych emocji) terapeuta przechodzi do procesu instalacji. Polega on na połączeniu wspomnienia z prawdziwą, pozytywną myślą. W tym celu również wykorzystuje się obustronną stymulację, ale o innej częstotliwości. Pełna sesja kończy się skanem całego ciała. Oznacza to, że klient jest proszony o odnalezienie wszystkich doznań w ciele jakie wywołuje w nim myśl o traumie. Negatywne odczucia są eliminowane, a pozytywne wzmacnianie.

Zdarza się, że podczas jednego spotkania nie uda się zrealizować wszystkich opisanych kroków. Wtedy terapeuta „zamyka” wydarzenie w sposób bezpieczny dla klienta (wykorzystując np. technikę „błękitnego promienia”) i powraca do niego podczas następnej sesji. Klient jest w stałym kontakcie z terapeutą, ponieważ proces przetwarzania informacji samo – realizuje się także pomiędzy spotkaniami.

Podczas spotkania terapeuta prosi o przypomnienie sobie przykrego wydarzenia i ocenę emocji jakie wywołuje ono „tu i teraz”. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu skalę SUD (Subjective Units of Distress). Składa się z pozycji od 0 do 10, gdzie 0 oznacza całkowity spokój, a 10 najgorszy niepokój, jaki kiedykolwiek przeżywał klient. Ocena nasilenia emocji ma charakter subiektywny. Oznacza to, że tylko klient wie najlepiej jakie emocje mu towarzyszą. Każda odpowiedź jakiej udzieli jest prawdziwa.

 

W 2005 roku organizacja NICE (zajmująca się badaniem skuteczności różnych podejść terapeutycznych) wskazała EMDR jako metodę z wyboru w przypadku leczenia Zaburzenia stresowego pourazowego (PTSD). Jest więc sprawdzoną metodą terapeutyczną, opartą na dowodach empirycznych.

 

 

 
Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 8 czerwca 2013, in Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: