Droga na Zawróć

 

Nie wywyższając się nad innych.

Niebo jest odwieczne, a Ziemia długowieczna. Dlaczego znoszą się tak cierpliwie? Gdyż nie muszą współistnieć. Mędrzec wyznacza sobie miejsce na końcu i dzięki temu znajduje się przed wszystkimi. Nie wynosi się nad innych, więc jest bezpieczny. Nie zabiegając o swoje „ja”, urzeczywistnia się w pełni. Mądry człowiek podobny jest do wody. Woda przynosi pożytek, nie wadząc się z nikim. 

Mieszkaj blisko ziemi. Bądź otwarły na nowe idee. Bądź przyjazny. Mów prawdę i bądź wiarygodny. Sprawując władzę, okazuj prawość. Działaj sprawnie w codziennych rzeczach. Podejmując działanie, wybierz właściwy czas. Pozostaniesz nieskazitelny

Trzydzieści szprych jednoczy się w piastę koła; pusty otwór sprawia, że staje się użyteczne. Lepimy naczynie z gliny, dzięki pustce w środku można go używać. Wstawiamy drzwi i okna, budując dom. To pustka wewnątrz czyni go mieszkaniem.

Korzyść jest z tego, co istnieje, A pożytek z tego, czego nie ma.

Tao

Ambicja w jakiejkolwiek formie – żywiona w imieniu grupy, czy z pragnienia osobistego zbawienia lub duchowych osiągnięć – jest tłumieniem i odwlekaniem bezpośredniego czynu. Pragnienie wybiega zawsze w przyszłość; chęć stania się czymś jutro, kiedyś, w przyszłości, hamuje czyn w „dziś”. A właśnie „dzisiaj” o wiele więcej znaczy aniżeli jutro; chwila obecna zawiera całość czasu.

Dogłębne zrozumienie tego wyzwala nas z więzów czasu.

Stawanie się czymś dokonuje się zawsze w czasie, jest jego przedłużaniem, a więc i przedłużaniem męki. Stawać się jest czymś zgoła innym aniżeli być. Być można tylko w teraz, a wejść w stan bytu (bycia) jest największą z przemian. Stawanie się czymś jest  jedynie formą ciągłości, przedłużaniem czasu.

 Przemiana dogłębna i całkowita, może dokonać się tylko w „teraz”; tylko w teraz można być.

Odwiedzają mnie w snach Dwaj Panowie….

Pierwszy jest wyznawcą Jedynego Boga, drugi orientalistą, a zarazem wyznawcą wszechludzkiego braterstwa. Każdy z nich jest całkowicie oddany swej pracy i patrzy z góry na działalność i postawę życiową innych ludzi. Obaj też czerpią natchnienie i siły z własnych przekonań – są namiętnie przywiązani do swych poglądów .  W obu na swój sposób zaznacza się dziwna bezwzględność.

Są na pozór łagodni i skromni – najbardziej ten od braterstwa – a jednak jest w nich jakaś twardość, nieczułość serca i owa szczególna nietolerancja, właściwa ludziom którzy się czują czymś lepszym od innych. Uważają się za wybranych, którzy są powołani do wskazywania drogi innym bowiem sami posiedli wiedzę i są pewni swej słuszności.

Wyznawca Jedynego Boga, wyznawca braterstwa  obaj  żyją dla jutra, dla przyszłości. Nie mają, w zwykłym tego słowa znaczeniu, wygórowanych ambicji, nie pragną zaszczytów, bogactwa, sławy czy uznania.

Ambicje ich są o wiele subtelniejsze.

 Wyznawca braterstwa utożsamił się z pewną grupą i wierząc w jej siłę był pewien iż jest zdolna nadać nowy kierunek życiu całego świata; a wyznawca Jedynego Boga o osiągnięciu swego celu – doskonałości. Obaj są pochłonięci swym własnym stawaniem się, rozwojem i ekspansją swego „ja”.

Nie dostrzegają że właśnie te pragnienia są zaprzeczeniem pokoju, braterstwa i prawdziwego szczęścia. 

Wyznawca Jedynego Boga poprosił mnie bym się modlił, gdy się obudzę ze snu.

Otóż, modlę się: Panie, Pobłogosław Ziemie i wszystkie istoty na niej żyjące. Ześlij ludziom radość, szczęście i miłość. Dziękuję Ci za prawość serc, harmonie w rodzinach, spokój w narodach i Pokój na Ziemi.

Moim Panem jest Zdrowy Rozsądek i Miłość do każdej Istoty. I niech to trwa jak najdłużej.

 
Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 21 lipca 2013, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: