Skutkiem uwarunkowań jest brutalność i nienawiść

 Niedziela.  W  Warszawie w nocy padał deszcz. Dla roślin to dobrze i dla mnie też… Internet? Wspaniałe to osiągnięcie ludzi nauki.

Otóż to: otrzymałem pełne dowcipu i mądrości listy od Przyjaciela z dawnych lat studenckich. To dobrze, że na studiach bawiliśmy się na „wagarach” kiedy to inni siedzieli w ławach. Między innymi tak napisał:

„Przypomina mi się tu amerykański aktor, George Burns. Z okazji 99 urodzin zapytano się go: Mr Burns, pan pali praktycznie nieprzerwanie cygara. Co na to mówią pańscy lekarze. Odpowiedział : nie wiem, mój ostatni lekarz umarł 30 lat temu.” i dalej:

„To mi przypomina dowcip który niedawno słyszałem – stara żydówka wygrała na loterii paręnaście milionów. Na pytanie co zrobi z forsą, powiedziała po pierwsze postawie Hitlerowi pomnik. Jak to? Pani przecież spędziła parę lat w obozie koncentracyjnym! No właśnie – odpowiedziała: na koniec mój numer wygrał !”

Na uszach mam słuchawki – śpiewa Enya. Z kuchni słyszę jak małżonka pobrzękuje talerzami i gaworzy z dorosłą już córką – będzie śniadanko. Jestem pod rodzinną kreską – podpadłem – leniuchując przez ostatnie dni. Udaje, że mnie brzuch boli i czytam po raz któryś Mistrza i Małgorzatę. Ale jako potępiony, mam chwilowy „święty spokój”. Może już czas?- myślami błądzę – zaszyć się gdzieś i napisać książkę? O czym? 

 

 

Czy jesteś świadomy tego, że jesteś uwarunkowany? To jest pierwsze pytanie, jakie powinieneś sobie postawić, zanim spytasz siebie o to, jak uwolnić się od swego uwarunkowania. Może nigdy nie będziesz od tego wolny. Jeżeli ktoś mówi “muszę się od tego uwolnić”, to może wpaść w inną pułapkę, którą będzie stanowić inna forma uwarunkowania. Czy jesteś więc świadom swego uwarunkowania? Czy wiesz, że nawet gdy, patrząc na drzewo, mówisz “to jest dąb” , użycie nazwy drzewa należącej do wiedzy botanicznej tak warunkuje twój umysł, że słowo wchodzi pomiędzy ciebie a właśnie widziane drzewo. By wejść w kontakt z drzewem, musisz położyć na nim dłoń, a słowo w tym dotknięciu nic ci nie pomoże.

Skąd wiesz, że jesteś uwarunkowany? Co ci o tym mówi? Skąd wiesz, że jesteś głodny? Nie z teorii, lecz dzięki aktualnemu stanowi głodu. Analogicznie: jak odkrywasz fakt uwarunkowania? Czy nie przez reakcję na jakiś problem, wyzwanie? Na każde wyzwanie odpowiadasz zgodnie ze swym uwarunkowaniem, a ponieważ to uwarunkowanie nie jest wystarczające, reakcja będzie zawsze niewłaściwa.

Gdy wszystko wokół ciebie układa się szczęśliwie, gdy żona cię kocha, a ty kochasz ją, gdy macie ładny dom, dzieci, dużo pieniędzy – wówczas nie jesteś wcale świadomy swego uwarunkowania. Gdy jednak pojawia się zakłócenie – żona zaczyna oglądać się za kimś innym, tracicisz pieniądze, pojawia się zagrożenie wojną, dotyka cie ból czy niepokój – wtedy zauważasz, że jesteś uwarunkowany. Gdy zwalczasz jakieś zakłócenie lub bronisz się przeciw jakiemuś zewnętrznemu lub wewnętrznemu zagrożeniu, wtedy widzisz, że jesteś uwarunkowany. A że większość z nas często przeżywa kłopoty, powierzchownie czy głęboko, już one same świadczą, że jesteśmy uwarunkowani. Dopóki rozpieszczamy zwierzę, jego reakcje są łagodne, z chwilą jednak gdy je uderzymy, ujawnia całą gwałtowność swej natury.

Życie, polityka, sytuacja ekonomiczna, strach, brutalność, smutek zarówno świata, jak i własny – wszystko to sprawia nam kłopot, a wskutek tego uświadamiamy sobie, jak bardzo jesteśmy uwarunkowani. I cóż mamy począć? Pogodzić się z kłopotami i niepokojem i żyć z nimi, jak czyni to większość z nas? Przyzwyczaić się do nich tak, jak człowiek przyzwyczaja się do bólu w krzyżu? Znosić je cierpliwie?

W każdym z nas istnieje skłonność do znoszenia cierpliwie trudności, przyzwyczajania się do nich i potępiania za nie okoliczności. “Ach, gdyby sytuacja była normalna, byłbym inny”, powiadamy. Albo mówimy: “Dajcie mi szansę, a pokażę wam, na co mnie stać”. Mówimy także: “Jestem przygnieciony niesprawiedliwością tego wszystkiego”, bowiem zawsze zrzucamy winę za swoje niepowodzenia na innych, na środowisko lub sytuację ekonomiczną.

Jeśli człowiek przyzwyczaja się do kłopotów, znaczy to, że jego umysł stał się przytępiony. Podobnie można przyzwyczaić się do otaczającego piękna w takim stopniu, że się go już nie zauważa. Człowiek staje się obojętny, twardy i gruboskórny, a umysł jego tępieje coraz bardziej. Jeśli przyzwyczailiśmy się do kłopotów, to staramy się chociaż od nich uciec, już to zażywając leki lub narkotyki, już to przystępując do jakiejś grupy politycznej, już to krzycząc, pisząc, udając się na mecz piłki nożnej, do świątyni, już to znajdując sobie jeszcze inną formę spędzenia czasu.

Dlaczego uciekamy przed faktami? Boimy się śmierci – na przykład – i wynajdujemy sobie wszelkiego rodzaju teorie, wierzenia i nadzieje, aby ukryć fakt śmierci, lecz fakt ten nadal istnieje. Aby zrozumieć fakt, musimy mu się przyjrzeć, a nie uciekać od niego. Większość z nas boi się zarówno żyć, jak i umrzeć. Boimy się o swoją rodzinę, obawiamy się opinii publicznej, utraty pracy, lękamy się o swoje bezpieczeństwo. Boimy się jeszcze stu innych rzeczy. Po prostu: boimy się – a nie: boimy się tego czy tamtego. Dlaczego jednak nie możemy stawić czoła temu faktowi? Stawić czoło faktowi można tylko w teraźniejszości. Jeśli nigdy nie pozwalamy mu być obecnym, bo zawsze przed nim uciekamy, tym samym nie możemy stawić mu czoła. Ponieważ zaś wytworzyliśmy całą sieć sposobów uciekania, przeto jesteśmy w niej uwięzieni.

Jeżeli jednak jesteśmy choć trochę wrażliwi i poważni, musimy sobie uświadomić nie tylko swoje uwarunkowania, ale także niebezpieczeństwa, jakie z tego wynikają.

Skutkiem tych uwarunkowań jest brutalność i nienawiść. Dlaczego zatem nie działamy, skoro dostrzegamy niebezpieczeństwo swego uwarunkowania? Czy dlatego, że jesteśmy leniwi, a lenistwo jest brakiem energii?

A przecież nie zabrakłoby nam energii, gdybyśmy zobaczyli bezpośrednie zagrożenie fizyczne, na przykład węża na ścieżce przed sobą, przepaść lub pożar. Dlaczego więc nie działamy, gdy widzimy niebezpieczeństwo wynikające z uwarunkowania? Czy nie działalibyśmy, gdybyśmy dostrzegli, że zagraża nam nacjonalizm?

Większość z nas idzie przez życie nieuważnie, reagując bezmyślnie, podobnie jak środowisko, w którym się wychowaliśmy. Takie reakcje stwarzają tylko nowe więzy, nowe uwarunkowania. Z chwilą jednak, gdy zwrócimy całą uwagę na swoje uwarunkowania, nagle zobaczymy, że jesteśmy wolni od przeszłości, że odpada ona od nas zupełnie naturalnie…”

 

 

 

Im bardziej miękka rzecz na świecie,
Zwycięża najtwardszą.
To, co bezcielesne, może wejść
Nawet tam, gdzie nie ma przestrzeni.
Dlatego znam wartość niedziałania.

Nauczanie bez słów l korzyść bez działania.
Niewielu ludzi na świecie potrafi to uchwycić.

Prawdziwa doskonałość posiada rysę.
Jednak to nie przynosi jej uszczerbku.
Prawdziwa pełnia wydaje się pusta,
Jednak jej użyteczność jest bezgraniczna.
Prawdziwa prostota zdaje się pokrętna.
Wielka zręczność zdaje się nieporadna.
Wielka elokwencja zdaje się jąkaniem.

Chłód pokonuje żar.
Opanowanie zwycięża podniecenie.
Czystość i spokój są powszechnym ideałem.

Tao

Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 21 lipca 2013, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: