Zbierzcie to, co posialiście

„Tak już jesteśmy ukształtowani, że nie możemy świadomie czynić złego innym, bez zranienia siebie samych. Jeśli pragniemy dobra dla siebie, musimy być dobrzy dla innych.”

 

„Czyż nie dziwne, że ludzie wiedząc z absolutną pewnością, iż zbiorą to, co posiali lub zasadzili, iż zasiew żyta nie może żadną miarą wydać pszenicy — ludzie ci nie chcą uwzględnić tej oczywistej prawdy, gdy chodzi o siew duchowy? Na jakiej zasadzie możemy spodziewać się zbiorów szczęścia i radości, gdy przez całe lata sialiśmy coś wręcz przeciwnego? Jak możemy się spodziewać żniw zdrowia, gdy siew myślowy obejmował tylko chorobę? Za obłąkanego uważalibyśmy gospodarza, który obsiawszy pole ostem, oczekiwałby zbiorów pszenicy. My jednak siejemy myśli pełne strachu, smutku, zgnębienia, wątpliwości i dziwimy się, że one nie wydają szczęścia. Nasze żniwo myślowe zależne jest jednak od tych samych praw, co siew na roli. Tylko ze zboża może wyrosnąć zboże. Celem człowieka jest właśnie żniwo, a bujność lub lichość, piękno lub marność zbioru, świadczy o charakterze siewu. Siejąc myśli pełne strachu, nie można się spodziewać, że zbierze powodzenie, podobnie jak gospodarz nie może oczekiwać zbiorów pszenicy, zasiawszy oset. Jeśli siew zawierał harmonię, zdrowie, czystość, myśli o szczęściu i powodzeniu, żniwo odpowie tym zasiewom; lecz jeśli zasiał myśli rozstrajające, zbierać musi dysharmonię.
Harmonia jest potęgą, siłą twórczą; rozstrój — słabością. Myśli pesymistyczne są ostem, zachwaszczającym i niszczącym zboże.

Nasze wielkie zagadnienia życiowe zostałyby w znacznej mierze uproszczone, gdybyśmy sobie uświadomili, że prawa duchowe podlegają regułom równie ścisłym jak prawa fizyczne. Każda myśl zrodzona w mózgu jest siewem, z którego wzejdzie plon — róża lub oset, chwast lub pszenica. Życie nasze jest żniwem naszego duchowego siewu. Kto sieje wiatr, zbierze burzę. Jeśli nasz siew zawiera myśli pełne bogactwa, pełni, nadmiaru, żniwo będzie odpowiednie; natomiast z myśli wyjałowionej, skąpej, nikłej, może wyrosnąć jedynie plon ubogi. Innymi słowy: Plon życia zależny jest od siewu myśli. Widząc twarz samolubną, odtrącającą, wiemy, że jest ona plonem wydanym przez siew samolubny, marny; natomiast twarz pełna spokoju, uduchowienia, świadczy o siewie harmonii i pogody. Jeśli w ogóle istnieje jakieś uniwersalne prawo, dające się wszędzie zastosować, to jest nim zasada powinowactwa; siły równoimienne nawzajem się przyciągają, gdyby ktoś chwycił za nóż i zadawał sobie rany, uważano by go za wariata; a jednak my ciągle kaleczy swą duszę jak ostryrni narzedziami myśli, jak: nienąwiść, zemsta, gniew, zazdrość; a jednak uważamy się za całkiem normalnych.

Każda myśl jest ziarnem, z którego wyrasta odpowiednia roślina duchowa. Jeśli siew Ducha jest zatruty, owoc będzie również mieścił w sobie jad, który zatruje życie i zniszczy szczęście oraz energię Ducha.
Poddając się swej żądzy, zbierzesz odpowiedni plon. Człowiek opierający swe istnienie na samolubstwie, który zawsze bierze, a nigdy nie daje, nie powinien się użalać, że jego plonem będą osty i inne chwasty. Życie jest sprawiedliwe — oddaje zawsze równą miarką. Wielu ludzi nie chce jednak płacić pełnej ceny; otrzymują więc tylko to, za co zapłacili, gdyż natura prowadzi bardzo ścisłe rachunki. Daje wszystko, za co zapłaciliśmy — nic ponadto.

 

Przyszły człowiek doskonale zaznajomi się z niewzruszoną prawdą, że pragnąc zbierać szczęście, nie może siać nasion klęski, ubóstwa i zniechęcenia. Jeśli zechce osiągnąć charakter pełen piękna, szlachetności i słodyczy, będzie siać miłość, dobroć, współczucie, wiedząc dobrze, że siew goryczy, zawiści i gniewu, musi wydać ohydny plon — zbiór chwastów.
Człowiek przyszłości będzie się trzymał ścisłych praw. Będzie wiedział, że jedna tylko droga wiedzie do wytworzenia harmonii, zdrowia, siły, a jest nią odpowiedni siew. Będzie przekonany, że podobnie jak gospodarz siejąc pszenicę, tylko pszenicę może zbierać, tak on z siewu myśli pięknych zbierze dodatni plon — i odwrotnie.

Ciało jest jedynie odbiciem Ducha; niczym innym być nie może. Nie sposób też, by człowiek żywiący jedynie myśli dobra i miłości, nie upodobnił się do nich fizycznie — nie doprowadził swego ciała do harmonii z Duchem. Jest to tylko kwestia czasu, lecz musi nastąpić nieodwołalnie. Niewzruszona zasada, wykluczająca wszelką dowolność i przypadek.

Złodziej okradający kogoś, większą szkodę wyrządza sobie, niż temu, kogo okrada. Okradzionemu czyni przykrość, lecz sobie zadaje śmiertelną ranę. Tak już jesteśmy ukształtowani, że nie możemy świadomie czynić złego innym, bez zranienia siebie samych. Jeśli pragniemy dobra dla siebie, musimy być dobrzy dla innych. Nie sposób zadać ciosu sąsiadowi, a samemu wyjść cało.

Na tym polega nowość nauki Chrystusa. Przed jego wystąpieniem istniała zasada: „Ząb za ząb, oko za oko” — zło za zło, cios za cios. On jednak nauczał, by nie odpłacać policzkiem za policzek. „Słyszeliście, iż powiedziano: Oko za oko, ząb za ząb. A ja wam powiadam, żebyście się nie sprzeciwiali złu; ale jeśli ktoś cię uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i lewy”. „Słyszeliście, iż powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego. A ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół swoich, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą, módlcie się za prześladowców i oprawców”.

Człowiek przyszłości zrozumie, że słowa te są tak samo ścisłe jak prawa chemii lub matematyki. Zrozumie, że pragnienie odwetu za doznane krzywdy, poddawanie się myślom nienawiści i zemsty, osłabi tylko jego własną energię i siłę.

Dziecko przykłada rękę do płomienia, dopóki doświadczenie nie nauczy go ostrożności. Zamęczywszy się myślami, które szarpały i raniły naszego Ducha, nauczeni długim doświadczeniem, powinniśmy sobie nareszcie uświadomić, że „załatwianie rachunków” z innymi, jest zabawką zbyt kosztowną, za którą musimy płacić — zdeprawowaniem swej własnej istoty.

Wolno nam się skarżyć na nasze obecne położenie; niemniej musimy pamiętać, że zbieramy po prostu to, co posialiśmy. Chcąc doczekać się jutro innego plonu, musimy przede wszystkim inaczej obsiać swą duchową glebę. Każde nasze uczucie, każda myśl, powstająca w naszym umyśle, jest ziarnem rzuconym w ziemię, które musi wydać odpowiedni owoc. Wielu ludzi uskarża się, że zbierają tyle chwastów i cierni, a jednak przeanalizowawszy dokładnie swoje życie, przekonaliby się, że siew ich zawierał również ziarna samolubstwa i nienawiści. Gdyby siali ziarna dobroci, miłości, harmonii, inne były by też ich żniwa.
Przyjdzie czas, gdy człowiek inteligentny będzie tak daleki od żywienia do bliźnich uczuć nienawiści lub zemsty, jak daleki jest od włożenia np. ręki do ognia.

Człowiek przyszłości nie będzie sobie zadawał ran występnymi myślami. Nie będzie się szarpał zazdrością i nienawiścią, strachem i wątpieniem, gdyż podobnie jak dziecko nauczone przykładem, z dala trzyma się od ognia, tak on unikać będzie cierpień spowodowanych złymi myślami.”

Fragment z „Siła Ducha i Spokój Życia” – Orison S.Marden

„Myśl jest innym losu mianem — wybierz więc swe przeznaczenie; z miłości miłość — z gniewu gniew się rodzi.”
Ella Wheeler Wilcom

Wiecej: http://www.eioba.pl/a/4cam/zbierzcie-to-co-posialiscie#ixzz2aLP5qfDC

Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 28 lipca 2013, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: