jak znaleźć przyjaciół?

Jak znaleźć przyjaciół?

Kiedy Gérard B. stracił żonę w wieku 40 lat, zdał sobie sprawę, że nie miał przyjaciół.

Po latach spędzonych na robieniu kariery lekarskiej i skupianiu się na rodzinie okazało się, że jest sam na świecie. „Nagle, gdy zabrakło mojej żony, zdałem sobie sprawę z tego, że zostałem całkiem sam” – wyznał. „Zapisałem się na kurs tańca towarzyskiego. Ale zamiast szukać kobiety, spróbowałem zaprzyjaźnić się z mężczyznami.”

Żałoba, choroba czy pobyt w szpitalu to bardzo emocjonalne momenty w  życiu, które mogą być okazją do pogłębienia znajomości. Przyjaźń może odgrywać kluczową rolę w procesie zdrowienia: pacjenci otoczeni przyjaciółmi dochodzą do siebie znacznie szybciej niż inni1.

Jeśli jednak nie będziesz dbać o naszych przyjaciół, być może pewnego dnia okaże się, że nie masz na kogo liczyć właśnie wtedy, gdy bardziej niż zwykle potrzebujesz ciepła, przyjaźni i wsparcia.

Ryzyko związane ze starzeniem się

Doktor Laura L. Cartensen, profesor psychologii i dyrektor Stanford Center on Longevity (Centrum Długowieczności Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii), zauważyła, że z wiekiem wiele relacji społecznych zanika, jednakże wzmacniają się relacje z najbliższymi.

Według niej, nasz zegar biologiczny zaczyna głośniej tykać, gdy mamy 30 lat. Przypomina on nam o upływającym czasie i o tym, że należy przestać zajmować się wszystkim i skupić się na osobach, które już znamy: przyjaciołach z dzieciństwa, dzieciach, rodzinie.

„Mamy tendencję do skupiania się na tym, co dla nas najważniejsze pod względem emocjonalnym; zamiast wyjść wieczorem, wolisz zostać w domu z dziećmi”2.

Jednakże wiąże się to z ryzykiem zerwania kontaktów z dalszymi krewnymi i posiadania zaledwie garstki najbliższych przyjaciół.

Trzy warunki, które należy spełnić, aby znaleźć przyjaciół

Od lat pięćdziesiątych socjologowie podają trzy warunki niezbędne do znalezienia przyjaciół3:

  • bliskość,
  • częste i niezaplanowane spotkania,
  • środowisko, które zachęca do „opuszczenia gardy” i zaufania innym.

Z tego powodu tak często znajdujemy najlepszych przyjaciół w czasie studiów.

Później odtworzenie takich warunków staje się coraz trudniejsze. Głównym miejscem, w którym spotykamy się z innymi, jest praca. Jednakże w korporacjach czy agencjach rządowych jest zbyt dużo rywalizacji i problemów z hierarchią, aby można było się z kimś zaprzyjaźnić. Aby odnieść sukces zawodowy, należy skrzętnie ukryć wszystkie swoje słabości i czułe punkty. Relacje z kolegami z pracy mają charakter użytkowy i ciężko stwierdzić, gdzie kończy się interes, a zaczyna przyjaźń.

Różnice w statusie zawodowym i dochodach dodatkowo komplikują sprawę. Problem pojawia się wtedy, gdy jeden z przyjaciół z dzieciństwa zrobił wspaniałą karierę, a drugi ledwo wiąże koniec z końcem.

Miłość i przyjaźń

Niezależnie od tego, czy przyjaciele zdają sobie z tego sprawę, czy też nie, istnieje pomiędzy nimi bliska więź, często podobna do miłości.

Przyjaźń może nadejść znienacka. Spotykamy czasem kogoś całkiem przypadkowo, na przykład podczas obiadu u przyjaciół, i od razu działa pomiędzy Wami chemia. Śmiejecie się z tych samych rzeczy, lubicie te same filmy i ten sam rodzaj muzyki. I zanim skończycie pić pierwszy kieliszek, kończycie nawzajem swoje zdania. Jak w przypadku miłości, tracisz rachubę czasu i masz wrażenie, że wszystko dokoła migocze. Z czasem jesteś coraz milszy dla wszystkich, Twoje problemy i przeciwności losu wydają Ci się nieważne. Razem prowadzicie różne projekty i wydaje Wam się, że nie ma przeszkód, których nie możecie pokonać.

Kiedy pomyślę o moich najlepszych przyjaźniach, to wszystkie zaczynały się od takiego „rażenia piorunem”. To właśnie te przyjaźnie przetrwały najdłużej, niezależnie od upływu czasu, odległości, małżeństwa czy dzieci. Mój najlepszy przyjaciel, Eric, mieszka w Tuluzie; znamy się już od trzydziestu lat. W jego życiu było wiele problemów, w tym kłopoty finansowe i bolesny rozwód. Ja również wiele przeszedłem. I choć już nie rozmawiamy ze sobą tak często, jak byśmy chcieli, ze względu na pracę i rodziny, wiemy, że nasza przyjaźń jest silna i że będziemy mogli na siebie liczyć na starość.

Jednak tak jak kochankowie, przyjaciele mogą się rozstać. Nagle kończą się rozmowy telefoniczne, obiady, wycieczki czy wspólne weekendy. Zazwyczaj górę bierze ego i poczucie własnej wartości i nikt nie chce zrobić pierwszego kroku w stronę pojednania. Kiedy tak się stanie, to zapomnienie o tym przyjacielu i odzyskanie równowagi może zająć lata, a nawet całe życie.

Mojej przyjaciółce z liceum, Sandrie, koleżance ze studiów, Joannie, towarzyszowi górskich wypraw, Igorowi, którzy być może czytają ten artykuł, chciałbym powiedzieć: tak mi przykro. Często o was myślę i często też dziwię się, szukając was w moich nowych przyjaciołach. Mam nadzieję, że żyje się wam dobrze i że pewnego dnia znowu się spotkamy.

Zadaj sobie kilka pytań

Jeśli masz problemy ze zdobywaniem przyjaciół, spróbuj dokonać samooceny i zastanowić się nad tym, co możesz zrobić, aby przyciągnąć znajomych.

Ludzie często popełniają jeden błąd: sądzą, że lepiej jest być wyniosłym, poważnym i sprawiać wrażenie zapracowanego. Bycie miłym, otwartym, mówienie „dzień dobry!”, oferowanie pomocy bez zbędnego proszenia to cechy, które przypisuje się „mięczakom”. Boimy się, że nikt nie będzie traktował nas poważnie, jeśli nie będziemy zaabsorbowani tym, co robimy. Najgorsze byłoby to, gdyby inni pomyśleli, że nie mamy przyjaciół! Udajemy więc, że ignorujemy innych. Podobnie podczas rozmowy staramy się „złamać” rozmówcę, pokazać mu swoją wyższość, „zagadać” go i pokazać, że jesteśmy mądrzejsi.

W rzeczywistości jednak nie ma nic łatwiejszego niż wywyższanie się ponad innych. To rozwiązanie dla słabych. Osoby silne i pewne siebie nie muszą się wywyższać.

W zeszły czwartek poszedłem na zebranie o 19:30. Kiedy przyszedłem do szkoły, zauważyłem, że rodzice, którzy już się znali, witali się wylewnie, ale nowi i „szeregowi” rodzice (do których i ja się zaliczałem) byli starannie ignorowani. Zjawisko to można wytłumaczyć nieśmiałością, która nie ma nic wspólnego z byciem niegrzecznym. Nie jest łatwo podejść do nieznajomej osoby, nawet jeśli jest to zebranie rodziców małej szkoły podstawowej.

Na szczęście całą sytuację uratowała jedna z mam, która podeszła do nas i starała się zrobić wszystko, abyśmy poczuli się swobodnie. Przedstawiła wszystkich sobie, każdemu powiedziała coś miłego, rozładowała atmosferę… i szybko się z nami zaprzyjaźniła.

Idealny mężczyzna

Przypomniało mi to o François Fénelonie, który żył w czasach Ludwika XIV i który był ulubieńcem wielu osób.

„Trzeba było się starać, aby go nie zauważyć” – wspomina hrabia Saint-Simon w swoich pamiętnikach. „Nie można się było od niego uwolnić i nigdy nie trzeba było go szukać”. Dzięki temu szczególnemu talentowi „wszyscy jego przyjaciele trwali przy nim do końca życia”, a także „zbierali się, aby o nim rozmawiać, wspominać go, tęsknić za nim i próbować na dłużej zatrzymać wspomnienie o nim, jak Żydzi w Jeruzalem”3.

A jakiż to talent posiadał Fénelon?

Po prostu, według Saint-Simona, był on „kimś, kto nie wywyższał się nad innych i zawsze był dostępny dla wszystkich”, mimo że w rzeczywistości miał nad ludźmi ogromną przewagę. Wywyższanie się i dominowanie nad innymi to pewny sposób na to, aby nikt nas nie lubił. Wspaniale jest pomyśleć, że, aby zdobyć ten niezwykły talent, który pozwolił Fénelonowi zyskać tylu przyjaciół, wystarczy tylko chcieć…

Inne sposoby na zdobycie przyjaciół

Według specjalisty od „rozwoju osobistego”, Dale‘a Carnegie, aby zostać docenionym przez innych, należy4:

  • interesować się innymi ludźmi,
  • uśmiechać się,
  • pamiętać, że, niezależnie od narodowości, nazwisko to zawsze najdelikatniejsza i najważniejsza kwestia,
  • uważnie słuchać i  zachęcać innych, aby mówili o sobie,
  • poruszać tematy, które interesują rozmówcę,
  • szczerze starać się, aby rozmówca poczuł się ważny.
  • Zaleca on, aby nie krytykować innych, nie osądzać ich i nie narzekać.

Te wszystkie „techniki” nie do końca mi się podobają, ponieważ trącą nieszczerością. Jednakże nie ma nic złego w popracowaniu nad tym, aby inni nas lubili i aby zdobyć więcej przyjaciół.

A teraz… do pracy! Przecież chcemy, aby w razie choroby stało przy nas jak najwięcej przyjaciół.

Na zdrowie!
Jean-Marc Dupuis

 

Źródła:

(1) Cytat z New York Times, „Friends of a Certain Age, Why Is It Hard to Make Friends Over 30 ?”, ALEX WILLIAMS, opublikowany 13 lipca 2012 r.
(2) Wywiad New York Times z 13 lipca 2012 r. z Rebeccą G. Adams, profesorem socjologii i gerontologii na University of North Carolina w Greensboro.
(3) Opis Fénelona według hrabiego de Saint-Simon, w „Mémoires du Duc de Saint-Simon”.
(4) Dale Carnegie, „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, 1936.

Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 14 listopada 2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: