Sztuka Dobroci i Prostoty

Sztuka Dobroci i Prostoty

Z Życzeniami  Zdrowia, Dobroci , Prostoty…

Gdy dobroć i prostota opanują świadomość to czynią z niej królewską parę.  Władanie tej pary jest dyskretne –  pozostaje w ukryciu. Wystarcza jednak znaleźć się w jej pobliżu, aby odczuć  boski wdzięk i moc czynienia dobra.

…Wśród nocy zmęczony wędrowiec spostrzega skromny domek. Światła padające z okien napełniają jego serce otuchą. Jakaś słodycz wstępuje w jego duszę zanim jeszcze zdąży się zbliżyć do oddalonego domu. Domyśla się tylko, iż ma przed sobą schronienie, w którym jest dobroć i gościnność.  Radosna nadzieja przenika jego serce.

Sztuka złota często spada niespodzianie na stertę nawozu. Przywileje urodzenia okazują się ślepym przypadkiem. Jedynie  dobroć i prostota wyciągają swe braterskie ramiona do wszystkich ludzi, nie czyniąc różnicy między wielkimi a maluczkimi, między różnymi wierzeniami, płciami, wiekami, między bogaczami albo biedakami, ludźmi zdolnymi albo geniuszami.  Największy nędzarz albo najnieszczęśliwszy człowiek zachowuje przywilej praktykowania dobroci i prostoty.

Z wielką przyjemnością przeczytałem o sztuce prostoty taki oto fragment:
„Tak długo, jak długo ludzie będą podróżować do odległych, zapomnianych miejscowości, gdzie czeka na nich mały pokój, w którym spędzą noc, tak długo, jak długo będą czerpać przyjemność z przemieszczania się transportem publicznym i kupowania warzyw i owoców od ulicznych sprzedawców – będą znajdować pocieszenie w małych rzeczach.”

Alexandra David-Neel, „Lampa mądrości”

” Praca przy biurku prowadzi do depresji, do odczuwania bólu istnienia i do rozkładu. Pozwól światłu i przyjemnym myślom dotrzeć do najmroczniejszych zakątków twego umysłu. Staraj się na nowo pozytywnie zinterpretować swoją przeszłość i nie pytaj, dlaczego żyjesz. Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Zadaj sobie raczej pytanie, czego życie od ciebie oczekuje. Zmień otaczający cię krajobraz, oglądane twarze, zmień klimat. Wyjazd odświeża umysł i duszę. Podróż czyni łagodnym, przynosi ulgę, regeneruje.

Jak możemy być wolni, jeżeli przywarliśmy jak ostryga do skały do swojego domu, w którym panują rutyna i nuda?

Wyjedź dla przyjemności. Nie po to, by wrócić z pamiątkami za parę groszy lub szowinistycznymi porównaniami.

Wielu ludzi boi się braku stabilizacji. Inni nienawidzą powtarzające się sytuacje pozbawione niespodzianek. Jeszcze inni są nieszczęśliwi, jeżeli jutro jest podobne do dnia dzisiejszego. Droga wydaje się fascynująca, ponieważ nie wiemy, dokąd prowadzi. Radość daje wyruszenie w nieznanym kierunku, bez ograniczeń i obowiązków z maleńką walizką i z całym wszechświatem dla siebie. Znajdź przyjemność w fakcie, że jesteś w tym, a nie innym miejscu, bez bagaży. i urzeczona pięknem pejzażu, nieznanymi twarzami… Te nowe doznania pozostawią niezatarty ślad w twojej duszy.

Śmiej się. Śmiech jest niezbędny. Oczyszcza nas. Niektóre szpitale w Indiach wykorzystują go do leczenia pacjentów. Śmiech wygładza zmarszczki i umożliwia ujawnienie się wszelkiego rodzaju emocji. Człowiek, który nigdy się nie śmieje, to człowiek chory. Koncentruj się na chwili obecnej, jest wystarczająco bogata sama w sobie. Powiedz sobie, że wszystko mija, nawet troski i nieszczęścia. I że nic nie jest wieczne.

Sporządź listę rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Staraj się zrobić sobie co najmniej jedną dziennie. Uprawiaj ogród, gotuj, spaceruj, pij herbatę, zjedz kilka  grzanek. Stwórz coś, co będziesz później podziwiać: rabatę w ogródku, kompozycję z kamieni, przegródki na drobiazgi w szufladzie…

Poczucie szczęścia w życiu zależy od  bardzo małych rzeczy. Nie należy rezygnować z bycia osobą wolną, skromną, miłą, lubiącą towarzystwo. Szczęście jest nieustannym ćwiczeniem fizycznym i umysłowym, stałą walką. Trzeba umieć się bronić przed wszystkim, uczynić ze swego życia azyl. I wiedzieć, że tam, gdzie można żyć, można też być szczęśliwym.

Nasz cel powinien się streszczać w nie zabieganiu o rzeczy przemijające, w znalezieniu szczęścia i największego dobra w swojej duszy i swoim umyśle, w byciu wolnym, stworzeniu własnej estetyki egzystencji.

Wszystko może uczynić nas szczęśliwymi. W każdej radosnej chwili realizujemy samych siebie, pomagamy sobie, pozwalamy sobie być sobą. Wiele małych, codziennych czynności może być źródłem zadowolenia — napisanie listu, zaplanowanie posiłku z przyjaciółmi, uporządkowanie szafy. Jeśli masz marzenia na przyszłość, to znaczy, że wierzysz jeszcze w siebie. Tak długo, jak długo żyjemy, mamy wybór. Ludzie, którzy uważają się za biednych lub nieszczęśliwych, nie rozwijają swojej wyobraźni i pozwalają umrzeć w sobie wielu rzeczom, które mogłyby być piękne i głębokie…”

Fragment  Dominique Loreau „Sztuka prostoty”

Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 14 listopada 2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: