Cnoty serca

Cnoty serca

To, co jesteś w stanie wyrazić poprzez
własne serce, jest złotem wobec żelaznej natury umysłu.”


„Jeśli nakreślimy trajektorie ewolucyjne z ostatnich 2000 lat dla technologii, nauki, ekonomii, medycyny, oraz większości pozostałych dziedzin będących przedmiotem dążeń człowieka, ujrzymy linie  biegnące w górę niczym rakiety –  zwłaszcza w okresie ostatnich 100 lat. Jedynie w dziedzinach dotyczących rozwoju  emocjonalnego człowieka ujrzymy stosunkowo poziome linie, a w niektórych przypadkach,spadek.

W skali intelektualnej,  technologicznej, i ekonomicznej postęp nasz poszedł radykalnie do przodu. Ale jak przedstawia się nasze panowanie nad emocjami, i co ważniejsze, jak je wykorzystujemy w celu  zrozumienia  siebie?   Od czasu powstania cywilizacji ujarzmienie w sobie „zwierzęcych, agresywnych emocji”jest nasza wielką bolączką.

Nasza zdolność do życia „z głębi serca” oraz umiejętność panowania nad emocjami są kluczowymi dla lepszego życia. I nie tylko dla nas samych, ale dla : naszej rodziny, przyjaciół, społeczności, i całej planety. Umiejętność panowania nad emocjami ułatwia i uatrakcyjnia naszą podróż przez życie. Umożliwia nam funkcjonowanie na Ziemi w względnej stabilności.  Aktualnie negatywnym przykładem jest tu społeczność Ukrainy a na naszym „podwórku” zachowanie polityków przed wyborami.”

 Sześć Cnót Serca – jest wielu już ludzi, którzy „myślą” sercem 

Wdzięczność

Współodczuwanie,

Przebaczenie,

Skromność,

Zrozumienie,

Dzielność.

Splecione razem, owe sześć przejawów zachowania,  tworzą esencje serca. Kiedy wyrażone są w naszym codziennym życiu, otwierają portal do naszej najgłębsze] jaźni – duszy. 

Bez względu na to jak istotne znaczenie przypisujemy naszemu intelektowi czy też sile umysłu, to nie są one   głównymi cechami  naszej Jaźni.   –   

Historyk Will Durant zauważył, że w przeciągu ostatnich 3,421 lat zapisów historycznych jedynie 261 wolne było od wojny. Jeśli ludzkość ma zamiar zwiększyć słupek odzwierciedlający okres „bez wojen”, to potrzebny jej będzie  nowy „paradygmat” uwzględniający nowe zrozumienie wagi związków międzyludzkich dla rozwoju cywilizacyjnego. Paradygmat, który  byłby wspierany przez sześć cnót serca.

Ludzkość coraz bardziej przybliża się do dokonania, naukowego odkrycia duszy ludzkiej oraz sieci energetycznych połączeń, w której to obrębie porusza się i istnieje dusza. 

Wszyscy jesteś ze sobą połączeni, pomimo tego że prowadzimy ze sobą wojny.

Wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, pomimo tego że okradamy siebie nawzajem.

Wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, pomimo tego że ukrywamy zapasy i poddajemy się nad-konsumpcji.

Wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, pomimo tego że odwracamy się od cierpienia innych.

Znieczulica wobec „naszego połączenia” to zasłona, która staję coraz to bardziej prześwitująca. Fakt ten jest zasadniczym czynnikiem zmiany, lecz nie wydarzy się w oślepiającym blasku.

Zmiana ta jest następstwem wytrwałego praktykowania u wielu ludzi sześciu cnót serca.  Zmiana ta wymaga  kolektywnego działania. Niektórzy uczestniczą w tym działaniu bardziej świadomie od innych. Wznoszona jest „świątynia”, do której może wejść każdy z nas.

Świątynia ta nie znajduje się ani na Ziemi ani w Niebiosach. Nikt nie jest jej wyłącznym właścicielem, ani też nikt nie jest w niej pominięty. W świątyni tej nie jesteśmy pozbawionymi emocji istotami.  Wręcz przeciwnie, jesteśmy przepełnieni  żywymi emocjami, które są przez nas wyrażane i zakorzenione w cnotach serca. Jest to świątynia, dla której wznoszenia tutaj na Ziemię przebywamy.

Bądźmy cierpliwi, jako że finalizacja tego dążenia zajmuje sporo czasu. Mimo, że wydarzenie się tego jest już pewne. Nie stanie się ono  dlatego, że zostaniemy „uratowani”przez siły zewnętrzne, ale dlatego iż wystarczająca ilość ludzi wybrała życie z głębi własnego serca..

 Cnoty serca wyrażać można nie tylko wobec innych, ale również wobec  siebie. Wszystkie cnoty serca mają w równym stopniu zastosowanie do innych jak i do siebie samego. Możemy wyrazić wdzięczność za życzliwość innych, a następnie momentalnie przebaczyć samemu sobie swoje  osądzanie tych osób. 

źródło

http://www.eventtemples.com/downloads/pdf/Living_from_the_Heart_(Polish_Translation).pdf 

„Całe sedno sprowadza się do następującego stwierdzenia: Uzyskujemy dostęp do naszego człowieczeństwa, naszej boskości przez serce, a nie przez głowę. Intelekt jednostki jest w stanie objąć olbrzymią ilość informacji i wiedzy. Możemy studiować wszystkie słowa przekazywane przez naszych proroków i naukowców, lecz jeśli nie wyrażamy sześciu cnót serca, wówczas napełniamy nasze głowy jedynie słowami, konceptami – intelektualnym chaosem”.

 

Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 17 listopada 2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: