Myśli mogą być „lepiej myślane”

Myśli mogą być „lepiej myślane”

Milczenie jest złotem

Gdyby w dzieciństwie uczono mnie filozofii, zaczynając od polecenia, żebym był cicho i zastanowił się, kim jestem, może w końcu coś bym zrozumiał: przynajmniej tyle, że wszystkie te teorie miały związek z moim życiem i były mniej nudne, niż mi je przedstawiano.

Angielski pisarz Somerset Maugham wszedł do pokoju, w którym siedział mistyk Ramana, i zemdlał. Psycholog Carl Jung, choć podczas swojego pobytu w Indiach uzgodnił już spotkanie z wielkim mistykiem, w ostatniej chwili się wycofał. Być może się obawiał, że zwykłe milczenie Ramany spowoduje załamanie się jego teoretycznej wizji psychiki.

Wraz z upływem dni miałem wrażenie, że ciszy otaczającej moje ustronie coraz wyraźniej odpowiada cisza we mnie, i to – w połączeniu z samotnością – dawało mi chwilę prawdziwego uniesienia. Bez rozpraszania się, bez zewnętrznych bodźców umysł mógł swobodnie śledzić swoje myśli, wyjść poza ograniczenia i w końcu się uspokoić. Milczący umysł nie oznacza umysłu wyzbytego myśli. Znaczy to, że myśli nachodzą nas w tym spokoju i mogą być lepiej obserwowane. Mogą być „lepiej myślane”

.
Nigdy jeszcze świat nie potrzebował tak bardzo nauczycieli ciszy i nigdy nie było ich tak niewielu. Powinni być w szkołach: godzina dziesiąta, lekcja ciszy. Trudna lekcja, ponieważ przystosowani do nieustającej kakofonii miejskiego życia, nie potrafimy już „słyszeć” ciszy. A przecież warto by spróbować.

Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 17 listopada 2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: