Skąd bierze się wdzięczność w człowieku?

Skąd bierze się wdzięczność w człowieku?

Poczucie jedności sięga bardzo daleko, obejmując nie tylko ludzkość, ale całą przyrodę. Wielu ludzi stojących w obliczu bliskiej śmierci odkrywa uniwersalny wymiar istnienia, dający głęboką pociechę. Zdarza się to nawet tym, którzy nigdy nie patrzyli na świat w ten sposób.

Wybory, które dokonuje się codziennie,. odciskają się na zawsze na losie świata za pośrednictwem nieskończonych łańcuchów zdarzeń. Tak jak przysłowiowy motyl w teorii chaosu, który poruszając skrzydełkami w Chinach, wywołuje huragan w Ameryce , warto uświadomić sobie wagę każdej myśli, każdego wypowiedzianego słowa – zwłaszcza okazywania miłości innym ludziom, a nawet ziemi.

W każdym uczynku powinno się dostrzegać ziarno wiecznego zboża. Żyć tu i teraz. Czuć pieszczotę promieni słonecznych na skórze, dotyk wody, która chłodzi gardło. Tego samego przecież słońca, które dało kiedyś życie dinozaurom, tej samej przecież wody, która gasiła ich pragnienie. Ta woda była częścią ich komórek, zanim znów stała się chmurami, potem oceanami.

Skąd bierze się  wdzięczność w człowieku za całość Stworzenia?  Czy to jest odkrycie duszy w sobie i utożsamianie się z nią?  

Odkrycie duszy w sobie zmienia cały wewnętrzny świat człowieka. Ważny jest wtedy dotyk wiatru na twarzy bo przecież kiedyś też będziemy wiatrem, wodą i słońcem. A przede wszystkim iskrą w oczach ludzi, którymi się opiekowaliśmy, albo ludzi którym życie uratowaliśmy. To, czym siebie czyniliśmy i czynimy teraz już żyje wszędzie i będzie żyć zawsze.

Wrażenie wywierają na nas doświadczenia ludzi, którzy byli w stanie śmierci klinicznej i wrócili do życia. Nikt naprawdę nie wie, jak traktować tak zwane  NDE (near death experience), czyli relacje ludzi, którzy powrócili zza granicy śmierci. Najważniejsze cechy charakterystyczne dla NDE występują na starożytnych malowidłach i średniowiecznych freskach. Okazuje się również, że występuje zdumiewające podobieństwo w opisach NDE, niezależne od różnic kulturowych, religijnych i historycznych. Badania kliniczne wskazują, że są one bardzo częste. Doświadcza ich niemal co piąta osoba, której serce przestało bić na jakiś czas i która była reanimowana za pomocą zabiegów medycznych.. W Tybetańskiej księdze życia i umierania lamy można znaleźć coś w rodzaju podręcznika przygotowującego człowieka na śmierć. Autor opisuje zapraszające białe światło i po prostu radzi, żeby się ku niemu zwrócić. Później wszystko dzieje się samo.

Pamięć to obrazy i słowa, a jeśli opieramy nasze związki na symbolach, obrazach i słowach, to czy w ten sposób mogą powstać autentyczne więzi? Życie jest ruchem we wzajemnych związkach, a jeśli owe więzi pęta przeszłość, pamięć, to jego ruch jest ograniczony i przeobraża się w udrękę.

Gdy odchodzimy z tego życia, nie zabieramy ze sobą swoich związków międzyludzkich, samochodu, konta bankowego lub pracy. Jedyną rzeczą, którą zabieramy, jest umiejętność kochania! I ta umiejętność znakomicie się przydaje w tym życiu na Ziemi jak i w „Życiu po życiu”

W naszych codziennych czynnościach idzie nie o zmianę formy zewnętrznej, lecz o zmianę ich wewnętrznej pobudki. Te same czynności, które, wykonywane są w celu egoistycznym, zatrzymują nas nieskończenie długo na utartych drogach w zastoju a  dźwigają nas potężnymi skrzydłami i unoszą poza obręb niedoli, jeżeli mają na celu dobro powszechne, a nie osobiste.Wynik owej przemiany naszych pobudek może uwidocznić się nie od razu, jednak jest on nieunikniony i przejawia się nieświadomie, jeśli tylko przezwyciężymy przeszkody, powstałe z naszych poprzednich działań, czyli, gdy się wyczerpią nasze przeszłe „błędne postępki „.


Różnorodność, odrębność istnieje we wszystkich sferach przejawionego świata, lecz nigdzie poza tym. Chcąc iść do celu, do Jedności, ten podział musi zniknąć: innymi słowy — powinniśmy usunąć egoizm z naszej natury. Życie bezinteresowne jest zatem nieodzownym warunkiem duchowego wzrostu. Egoizm, instynkt wyłączności wyznacza nam stanowisko tylko w dziedzinach rozdzielności. Dla osiągnięcia punktu centralnego, musimy koniecznie pozbyć się owego pojęcia podziału, wyłączności.
Bowiem egoizm rodzi żądzę, jedno me da się pomyśleć bez drugiego, zaś żądza przywiązuje nas do poszczególnych przedmiotów, skuwa nas potężnym węzłem z kołem narodzin i śmierci. Żądza zaślepia naszą zdolność poznawania i uwodzi w królestwo ułudy, gdzie wszystko się widzi na opak, w ten zawiły labirynt czasu i przestrzeni, gdzie każda rzecz wydaje się różna od innych. Należy więc zwalczyć żądzę, o ile chcemy poznać Prawdę i zdobyć Wolność.

Pamiętam urywek z książki Davida Servan-Schreibera (Antyrak ), poświęcony kobiecie umierającej w baraku, która spogląda przez maleńkie okno na gałąź kołyszącą się na tle nieba.

 „Widzisz ten listek? – mówi do swojej towarzyszki. – Nic nie jest ważne, bo życie toczy się dalej”. Ujrzała mały liść, nawet nie żywego człowieka.

Pamiętam też fragment z tekstów J.Krishnamurti:

” Proszę się wybrać do jakiegoś miejsca kultu. Czy tam jest Bóg? W kamieniu, w słowie, w rytuale, w uczuciach wywołanych widokiem czegoś, co zostało pięknie wykonane? Religie podzieliły Boga na bogów twoich i moich, na bogów Wschodu i bogów Zachodu, a każdy Bóg zabił innego Boga. Gdzie Go można znaleźć? Pod liściem, na niebie, w sercu, a może istnieje tylko słowo, symbol oznaczający coś, czego słowami wyrazić nie sposób? Oczywiście należy odrzucić symbole, miejsca kultu, pajęczynę słów, którą człowiek wokół siebie uprządł. Dopiero gdy się to uczyni, a nie wcześniej, można będzie przystąpić do dociekań, czy istnieje rzeczywistość bez granic, czy nie.”

Pamiętam też fragment przeczytanej książki ale nie pamiętam ani jej tytułu ani autora:

„Tak jak kamień wrzucony do wody wytwarza kręgi fal, tak każdy człowiek wytwarza w swoim życiu wibracje swoimi uczuciami, myślami. Wibracje  te mogą zakłócić spokój innych Istot. Odpowiedzialny jesteśmy za to, co wkładamy do swego kręgu. Warto żyć w taki sposób, aby POKÓJ pochodzący z generowanego kręgu przenikał do innych, z całym swoim błogosławieństwem. Kręgi pochodzące ze złości lub zawiści będą zakłócać  inne kręgi. Jesteśmy za to odpowiedzialni. Cokolwiek się dzieje wewnątrz nas – energią wibracji uczuć i myśli rozchodzi się  na cały świat, przekazując bądź piękno bądź niepokój innym.”

PS

Poznanie siebie jest początkiem mądrości; bez niego wiedza prowadzi do walki, ciemnoty, cierpienia i udręczeń.

Mamy wrodzoną zdolność do szczęścia, możliwość twórczości, oraz wchodzenia w kontakt z czymś, co istnieje poza chwytem szponów czasu. Radość twórcza nie jest darem przeznaczonym dla niewielu; dlaczego znaczna większość ludzi nie zna tej radości? Czemu niektórzy potrafią, pozostawać w kontakcie z głębią, pomimo warunków i przeciwności, gdy inni staja się ich ofiarą i są zmiażdżeni? Czemu niektórzy są prężni, giętcy, a inni pozostają uparci i sztywni i życie ich niszczy ? Bez względu na wiedzę niektórzy potrafią mieć wrota otwarte ku temu, czego żaden człowiek, ani książka, nie są w stanie dać; a inni zostają przytłoczeni przez technikę i autorytet. Dlaczego?

 

Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 17 listopada 2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: