Prostota Serca

 

Prostota serca

Jeszcze księżyc królował na niebie kiedy słońce się podniosło, ptaki nawoływały się głośno, a niebo po deszczu było jasne i przejrzyste.

Jak łatwo jest być prostym i czystego serca! Bez tej czystości nie można być prawdziwie szczęśliwym. Przyjemność z odbieranych wrażeń nie jest szczęściem prostoty. Prostota serca jest wolnością od ciężaru doświadczeń. To pamięć przeżytych doświadczeń nas kala, a nie same doświadczenia. Wiedza, brzemię przeszłości jest zepsuciem, zatratą czystości serca. Zdolność zdobywania, wysiłek ku stawaniu się czymś niweczy czystość i prostotę serca, a bez niej jakże może zaistnieć mądrość?

Ludzie posiadający tylko ciekawość nigdy nie poznają mądrości; znajdą to, czego szukali, ale nie będzie to prawda. Podejrzliwi nigdy nie zaznają szczęścia, gdyż podejrzliwość jest niepokojem ich własnej istoty, a strach rodzi zawsze zepsucie. Nieustraszoność nie jest odwagą, jest ona wolnością od zdobywania i gromadzenia,

Walczymy zawsze mając jakiś cel przed sobą; walczymy o powodzenie, czynimy nieustanne wysiłki by stać się czymś, lub przestać czymś być. Walczymy zawsze o takie czy inne zabezpieczenie, zawsze dążąc ku czemuś, lub chcąc czegoś uniknąć. To jest w istocie nie kończącą się walką aby coś zdobyć i posiąść, czyż nie?

Gdy zmęczymy się jednym rodzajem zdobyczy, zwracamy się do innego, a gdy i to się posiądzie znów zmieniamy kierunek. Wysiłek jest procesem nabywania i gromadzenia – wiedzy, doświadczeń, sprawności, cnót, dóbr, władzy itd. – jest nieustannym procesem stawania się, rozszerzania, rośnięcia, ekspansji. Wysiłek ku celowi – godnemu lub niegodnemu – musi zawsze wytworzyć tarcia i konflikty; a konflikt to antagonizm, sprzeciw, opór. Czy jest to potrzebne?

Wysiłek w sferze fizycznej może być konieczny aby zbudować most, wydobyć ropę, węgiel itp. Jest i może być korzystny i pożyteczny; ale jak ta praca jest spełniana, jak dokonuje się produkcja, jak dzieli się zysk, jest to całkiem inna sprawa. Jeśli w sferze fizycznej człowiek jest używany dla jakiegoś celu, dla ideału, czy to przez prywatny interes czy przez państwo, wysiłek sprowadza tylko więcej, zamętu i nędzy. Wysiłek ku zdobyciu czegoś, dla jednostki czy dla państwa, lub organizacji religijnej, z konieczności wywołuje opozycję. Gdy się nie rozumie tego nieustającego drżenia ku zdobywaniu, wysiłek w sferze fizycznej sprowadza nieuniknienie szkodliwe skutki dla społeczeństwa.

Nasze zdobycze służą do zasłonięcia naszej własnej pustki; umysły nasze są jak uuste bębny uderzane ręką lada przechodnia, i robiące dużo hałasu. Takie jest nasze życie, konflikty nigdy nie zadawalających ucieczek i wzrastającej udręki. Dziwne jest, że nigdy nie jesteśmy sami, nigdy prawdziwie sami. Zawsześmy z czymś, czy kimś, z problemem, książką, czy osobą, a gdy zostajemy sami, tłum myśli nam towarzyszy.

A tak ważne jest być prawdziwie samym, nagim. Wszelkie ucieczki, wszystkie gromadzenia, zdobywania, posiadania, i wszystkie wysiłki aby czymś być, lub czymś nie być, muszą ustać; wówczas dopiero jest samotność która jest w stanie przyjąć to, co jest samoistne, niezmierzone.

Jak mamy przestać uciekać?

Dzięki przekonaniu się, iż wszystkie ucieczki prowadzą tyko w ułudę i cierpienie. Prawda wyzwala; nie można nic z nią „zrobić”.  Wysiłek, aby przerwać uciekanie, jest nową odmianą ucieczki. Najwyższy stan bezczynu jest działaniem prawdy.

Reklamy

About Sznajder Marcin

Certain man chose several books in the library. He asked the librarian near their receipt how many time would take him reading all. The librarian burst out laughing and said that the gathering counted the thousands of books and the hundred of lives it was enough not on reading all. That man gave up the ones several who he chose, and said then. Some different way has to exist. Marcin - Stuntman and the consultant, the operator of under-water pictures and II the director of films. Graduate of The department Electronics Engineering college of Varsovian.

Posted on 8 października 2016, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: